ریمپ ماشین آلات سنگین و راهسازی(تجاری)

امروزه خودروهای کار (Commercial vehicle) تاثیر انکار ناپذیری در ناوگان حمل و نقل مسافر و بار در زندگی روزمره انسان ایفا می کنند و هنوز هم حمل و نقل زمینی نقش پررنگی در صنعت حمل و نقل ایفا می کند.
از آن جا خودروهای کار به منظور کارکرد مداوم و طی کردن مسافت های طولانی طراحی شده اند و گاها شرایط کاری سختی را تجربه می کنند نیازمند پیش نیازهای خاصی مانند سوخت با کیفیت، افزودنی های سوخت و روغن مانند ادبلو و … برای کارکرد صحیح هستند.
متاسفانه بنزین و گازوئیل با کیفیت و با افزودنی ها و استانداردهای روز (یورو 6) و مشتقات دیگر مانند ادبلو با کیفیت مناسب در ایران یافت نمی شوند و یا در صورت یافت شدن به علت هزینه بالا از سوی رانندگان مورد استفاده قرار نمی گیرند از این رو سیستم های پیشرفته کنترل آلایندگی، امنیتی و کنترلرگر پیشرانه با مشکلات جدی روبرو می شوند.
همچنین متاسفانه صنعت فوق در کشور ما ایران مملو از خودروهای تجاری غیر استاندارد، قدیمی و گاها بی کیفیت چینی شده و وسایل نقلیه استاندارد و به اصطلاح پرمیوم (Premium) از برندهای معتبر مانند ولو، اسکانیا، مان و مرسدس بنز با مشکلات عدیده مربوط به سیستم های SCR، DPF، ادبلو، سیستم های پیشرفته کنترل آلایندگی و کاتالیست خودرو مواجه هستند.
جدا از این مسئله که پیرو مشکلات فوق آلایندگی خودرو فراتر از حالت عادی میرود و کارایی پیشرانه کاهش پیدا می کند، گاها هزینه های سنگینی برای تعمیر و یا تعویض این قطعات صرف می شود و در صورت متقبل شدن هزینه های فوق باز هم بعد از مدتی به علت نبود بستر مناسب سوخت و افزودنی های استاندارد ایرادات فوق دوباره پدیدار میشوند.
از این رو پس از مشاهده مشکلات فوق و کسب تجربه و اعتبار مطلوب در حوزه ریمپ خودروهای سبک بر آن شدیم به توسعه و گسترش خدمات خود با ورود به عرصه خودروهای سنگین بپردازیم .

خدمات قابل ریمپ ارائه در حوزه خودروهای تجاری

به طور کلید در مبحث بهینه سازی و ریمپ خودروهای سنگین تجاری با سامانه ای به نام SCR یا Selective Catalytic Reduction بیشتر سر و کار داریم زیرا سیستم فوق نقش کلی در کنترل پارامترهای آلایندگی خودرو سنگین دارد و زیر مجموعه های (Sub-Category) زیادی را شامل میشود که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم.

(SCR) یک سیستم فناوری پیشرفته کنترل انتشار آلاینده است که یک ماده کاهنده یا می توان گفت بازدارنده مایع را از طریق یک کاتالیزور ویژه به جریان خروجی یک موتور دیزل تزریق می کند. منبع کاهنده معمولاً نوع خاصی از اوره با استانداردهای خودرویی است و در صورتی که با مواد دیگری ترکیب شده باشد به عنوان مایع اگزوز دیزل (DEF) شناخته می شود. DEF یک واکنش شیمیایی را ایجاد می کند که اکسیدهای نیتروژن را به نیتروژن ، آب و مقادیر کمی از دی اکسید کربن (CO2) یعنی اجزای طبیعی هوای تنفسی ما تبدیل می کند ، که از طریق لوله اگزوز بیرون رانده می شود.

فن آوری SCR به گونه ای طراحی شده است که اجازه می دهد واکنش های کاهش اکسید نیتروژن (NOx) در یک اتمسفر اکسید کننده اتفاق بیفتد. این فرآیند “انتخابی” نامیده می شود زیرا باعث کاهش سطح NOx با استفاده از آمونیاک به عنوان ماده کاهنده در سیستم کاتالیزور می شود. واکنش شیمیایی به عنوان “کاهش” شناخته می شود که در آن DEF ماده کاهشی است که با NOx واکنش می کند تا آلاینده ها را به نیتروژن ، آب و مقادیر اندک CO2 تبدیل کند. DEF را می توان به سرعت تجزیه کرد تا آمونیاک اکسید کننده را در جریان اگزوز تولید کند. فن آوری SCR به تنهایی می تواند به کاهش NOx تا 90 درصد کمک کند.

حذف سیستم ادبلو یا  ADblue Solution
ادبلو که تحت عنوان مایع اگزوز دیزل (Diesel Exhaust Fluid DEF) نیز شناخته می شود مایعی است که از ترکیب اوره و آب دیونیزه شده تشکیل شده است، این مایع در سیستم اگزوز پاشیده می شود و به کاهش انتشار اکسید نیتروژن تولید شده توسط موتورهای دیزلی کمک می کند.
بنابراین وسیله نقلیه می تواند استانداردهای آلایندگی سختگیرانه اخیر به طور مثال اتحادیه اروپا را پاس کند.در این بین باید توجه کرد که سیستم فوق هنگامی که کمک کننده است که در وحله اول خودرو سوخت با کیفیت و با افزودنی های استاندارد را دریافت کند به طور مثال کامیون ولو FH که از کامیون های پرتعداد کشورمان است در نمونه های روز به سوخت با استاندارد آلایندگی یورو 6 نیاز دارد تا پیشرانه در حالت صحیح کار کند در غیر اینصورت خودرو دود می کند و کارایی خودرو بسیار کاهش پیدا می کند.

حذف سیستم  EGR چرخش دود احتراق
سیستم EGR که مخفف Exhaust gas recirculation  (چرخش دوباره گازهای حاصل از احتراق) سامانه ای است که در موتورهای احتراق داخلی بنزینی و دیزلی با تکنیک هایی موجب کاهش و حذف اکسید نیتروژن (NO) از اگزوز خودرو میشود.
معمولاً از شیر برای کنترل جریان گاز استفاده می شود و در صورت لزوم ممکن است دریچه کاملاً بسته شود.

سامانه EGR با چرخش مجدد بخشی از گازهای خروجی موتور به سیلندرهای موتور کار می کند، سیستم فوق اگرچه مزایای دیگری به همراه دارد اما متاسفانه با شرایط فیزیکی و سوخت کشور ایران موجب بروز ایرادات مکرر میشود که هزینه های زیادی روی دست صاحب خودرو می گذارد و باعث افزایش استهلاک موتور میشود.

حذف سیستم DPF/DPD یا  DPF Delete Solutionاگزوز دود
فیلتر ذرات دیزل (DPF – Diesel Particulate Filter) سامانه ای است که برای حذف ذرات دیزل یا دوده از گازهای خروجی موتورهای دیزل طراحی شده است. در برخی وسایل نقلیه فرانسوی سیستم فوق FAP نیز نامیده میشود.
در این بین خدمات زیر در حوزه سامانه DPF قابل ارائه است.
DPF Cleaning-DPF Regeneration-DPF Replacement-DPF Recalibration

توجه بفرمایید اگر DPF Regeneration یا بازسازی DPF به درستی انجام نشود منجر به ایجاد دوده ای (Soot) می شود که بر کارایی و مصرف سوخت تأثیر می گذارد و در صورت عدم توجه به DPF مسدود می شود و در نهایت می تواند صدمه ای بسیار گران به سایر اجزای موتور وارد کند.

DPF مسدود شده همچنین به طور بالقوه خطرناک است زیرا می تواند باعث گرم شدن بیش از حد در سیستم اگزوز و ایجاد خطر آتش سوزی شود. برای جلوگیری از این آسیب ، بیشتر وسایل نقلیه جدید در این مرحله وارد حالت ایمنی “Limp Home” می شوند ، به این معنی که وسیله نقلیه حداقل توان کافی برای حرکت را استفاده می کنند و حداقل توان ممکن ایجاد می شود.

توجه بفرمایید برای احیاء این سامانه نیاز است که وسیله نقلیه با سرعت ثابت در جاده های باز به طور مثال بزرگراه با دور موتور در حدود 2500 دور در دقیقه به مدت 15-30 دقیقه حداقل یک بار در ماه رانده شود این نکته برای وسایل نقلیه ای است که به دلایلی کم مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از وسایل نقلیه دیزلی در درجه اول برای سفرهای کوتاه به طور مثال پخش لبنیات در سطح شهر استفاده می شوند و بنابراین بندرت به دمای استاندارد که کامپوننت regen نیاز دارد می رسند در نتیجه با گذشت زمان DPF از تجمع خاکسترهای باقی مانده متاثر می شود خواه درست بازسازی شود یا نه. به همین دلیل ، DPF  توسط تولید کنندگان وسایل نقلیه طبقه بندی می شود و تحت ضمانت قرار نمی گیرد. بنابراین سیستم های DPF نیاز به نگهداری مناسب و مداوم دارند.
حتی اگر بازسازی به صورت صحیح انجام شود با گذشت زمان باقی مانده خاکستر در DPF تشکیل می شود و همین تأثیر در نهایت باعث می شود که DPF مسدود شود. به همین دلیل ، DPF توسط تولید کنندگان وسایل نقلیه مانند لنت ترمز یا فیلترهای هوا و غیره به عنوان یک کالای به اصطلاح مصرفی قابل طبقه بندی طبقه بندی می شود و تحت ضمانت قرار نمی گیرد. بنابراین سیستم های DPF باید به درستی نگهداری شوند.

حذف سامانه UREA
حذف سامانه های SCR / DEF -Selective Catalytic Reduction
اعمال یا رفع محدودیت سرعت یا VSL Solution SpeedLimit-
حذف سیستم NOX

ارائه خدمات کارساز برای کامیونت ها
با مشاهده و بررسی دقیق مشکلات متداولی که کامیونت ها در ایران با آن مواجه هستند درصدد رفع آن ها برآمده و خدمات زیر را برای آن ها ارائه کردیم:
حذف DPF
حذف EGR
حذف DPD یا   Diesel Particulate Diffuserمخصوص خودروهای ایسوزو
حذف Adblue
افزایش، کاهش، رفع یا اعمال محدودیت سرعت یا همان VSL Solution
ریمپ کامیونت ها به منظور کالیبره و آداپت دقیق کامیونت با محیط و افزایش محسوس توان و گشتاور

ما برای کامیونت های فوق خدمات اختصاصی ارائه می کنیم:

کامیونت ایسوزو، کامیونت فوسو،کامیونت فاو، کامیونت جک، کامیونت هیوندا، کامیونت ایویکو، کامیونت فوتون، کامیونت کاویان، کامیونت الوند، کامیونت امیکو، کامیونت تویوتا

آیا با مشکلات متداول زیر در خودروی سنگین خود مواجه شدید:

آیا با DPF خود مشکل دارید؟
چراغهای هشدار دهنده DPF یا ضد آلودگی (Anti-Pollution) را در پشت آمپر مشاهده می کنید؟
آیا خودرو سنگین شما در حالت ایمنی “Limp Home” قرار گرفته و کند حرکت می کند؟
آیا خودرو سنگین شما دچار شتاب (Acceleration) ضعیف و از حالت بهینه بودن MPG یا (Miles Per Gallon) خارج شده؟
برای جایگزینی یا تعمیر سامانه DPF با هزینه های گران قیمت تعمیر مواجه هستید؟

خدمات اختصاصی خودروهای کار و ماشین آلات راه سازی
در ماشین آلات راه سازی، معدن و یا بارکش علاوه بر کامپیوتر اصلی یا ایسیو خودرو یونیت های کنترل کننده بیشتری برای سایر اجزای وسیله نقلیه مانند بازوهای کنترلی، ABS، ایربگ و … وجود دارد که امکان تعمیر، پروگرام و ری پروگرام مجدد آن ها توسط مهندس داوود کلایی وجود دارد.همچنین امکان ریمپ ماشین آلات فوق نیز برای بهبود توان تولیدی و گشتاور نیز وجود دارد.

پیشرانه های خاص تحت پوشش :
ما برای پیشرانه های  کاترپیلار (CATERPILLAR)، کامینز (CUMMINS)،دیترویت (DETROIT)، ایسوزو (ISUZU)، مکس فورس (MAXXFORCE)، مرسدس (MERCEDES)، پاکار (PACCAR)، ولو (VOLVO) و John Deere … خدمات تخصصی ارائه می کنیم.

ریمپ خودرو سنگین به منظور پرفورمنس تیونینگ
ریمپ نرم افزاری صحیح می تواند باعث افزایش کارایی پیشرانه و در نتیجه تولید توان و گشتاور بیشتر شود.
به طور کلی ریمپ با تغییرات حساب شده و دقیق براساس شرایط فیزیکی مکان جغرافیایی و سوخت موجود در جایگاه ها در پارامترهای آوانس جرقه (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque) و … می تواند کارایی پیشرانه را به بهینه ترین حالت ممکن برساند.
در صورتی که احساس می کنید وسیله نقلیه تجاری شما کند و سنگین است میتوان با بازنویسی نرم افزار و فریمور کامیون به شتاب، توان و کشش اصولی و مطلوبی دست پیدا کرد بنابراین برای تقویت کامیون، تقویت کامیونت، تقویت اتوبوس یا تقویت تراک ها ریمَپ ایسیو بسیار مقرون به صرفه است.

از مزایای ریمپ ماشین سنگین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
افزایش توان تولیدی پیشرانه (HP or Horsepower) بین 6 تا 12 درصد بسته به ایسیو و پیشرانه خودرو سنگین
افزایش گشتاور تولیدی موتور خودرو سنگین برای مصارف خاص مانند کاربرد بوژی
افزایش ملموس شتاب وسیله نقلیه با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
تطابق دادن کامل پیشرانه با بنزین و یا گازوئیل موجود در جایگاه ها
آپدیت و ریمپ گیربکس برای هوشمند تر شدن گیربکس برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا
رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft
به طور کلی ریمپ مدرن ترین و بهینه ترین راه تقویت خودرو سنگین یا تقویت ماشین سنگین بدون تغییر در قطعات فیزیکی است.

عیب یابی، تعمیر و پروگرام کامپیوتر (ایسیو) وسایل نقلیه سنگین
مشکلات سخت افزاری، بروز عیب در برد ایسیو خودرو،ایرادات نرم افزاری و برنامه (Firmware) کامپیوترهای خودرویی از مشکلات شایع خودروهای سنگین که باعث اختلال در عملکرد صحیح وسیله نقلیه و یا حتی از کار افتادن آن می شوند. خوشبختانه با بهره گیری از آخرین نرم افزارها، دستگاه های عیب یاب، تسترها و پروگرمرهای اختصاصی قابلیت رفع و رجوع کلیه ایرادات فوق وجود دارد.

در حوزه تعمیر و پروگرام ایسیو خودروهای تجاری و سنگین نیاز به پروگرامر های گران قیمت و پرتعداد تر نسبت به خودروهای سبک وجود دارد.دلیل قیمت بسیار بالای این قطعات که با ارزهای دلار، پوند و یورو به صورت اورجینال خریداری می شوند تعداد کمتر خودروهای سنگین و تخصصی بودن سیستم های کنترلگر آن ها به علت مصارف خاص تجاری است.
به طور مثال در کامیون های ولو سوئد قطعات سخت افزاری خاصی وجود دارند که مانع دسترسی به اطلاعات فلش یا ایپرام ایسیو خودرو می شوند و به علت تحریم های اعمال شده علیه کشورمان باید با راهکارها، تهمیدات و لینک هایی که به مرور زمان با آن ها آشنا شدیم به خوبی به مشکلات فوق فائق بیاییم.
همچنین در مرحله بعد شما برای باز کردن یک ایسیو مشکل دار به طور مثال اتوبوس مان نیاز به دستگاه پرس خاصی نیاز دارید تا بدنه سنگین این ایسیو را بتوانید باز کنید.
در مرحله بعد باز هم تحریم های اعمال شده علیه کشورمان ایران واردات این قطعات را بسیار دشوار و حتی غیر ممکن کرده است و احتمال دپو شدن و برگشت کالا به کشور مبدا در گمرک وجود دارد و از این لحاظ بارها دچار ریسک های بسیار بالا شده ایم.
واردات برخی از تجهیزات تخصصی فوق منوط به وریفای شدن و اعتبار برند یاد شده است به طور مثال دستگاه Bitbox دارای ماژول های خاصی است که در صورتی که شرکت به طور کامل وریفای شود امکان ارسال آن وجود دارد.

تعریف ریموت خودرو سنگین و ایموبلایزر
به دلیل تحریم های بین الملی جهت دریافت کد سوییچ حذف سیستم ضد سرقت و ایموبلایزر در برخی موارد الزامیست بنابراین با تهمیدات خاصی و با دارا بودن لینک های قوی تعریف سوییچ خودرو سنگین و حذف ایموبلایزر توسط مهندس داوود کلایی و مجموعه اسپید چیپ-ریمپ چیپ قابل انجام است.

لیست وسایل نقلیه مورد پوشش مجموعه چیپ اسپید :
اتوبوس ها :

VOLVOولو- MANمان-SCANIAاسکانیا-MERCEDES BENZمرسدس بنز-کلیه اتوبوس های مرسدس بنز-DAF داف-HYUNDAI (هیوندای)-DAEWOO (دوو)-RENAULT (رنو)-IVECO (ایوکو)-ISUZU (ایسوزو)

کامیون ها :

VOLVO (ولو)-MAN (مان)-SCANIA (اسکانیا)-MERCEDES BENZ (مرسدس بنز)-DAF (داف)-HYUNDAI (هیوندای)-DAEWOO (دوو)-RENAULT (رنو)-IVECO (ایوکو)-MAZ (ماز)-ISUZU (ایسوزو)-KAMAZ (کاماز)-FOTON (فوتون)

DONGFENG (دانگ فنگ)-FAW (فاو)-HINO (هینو)-HOWO (هوو)-NISSAN DIESEL (نیسان دیزل)-AMICO (آمیکو)-KAVEH (کاوه)-INTERNATIONAL (اینترنشنال)-KENWORTH (کنورث)-MACK (ماک)-GMC (جمس)-C & C (سی اند سی)

SHACMAN (دنیز)-KAVIAN (کاویان)-BMC (بی ام سی)

چیپ اسپید