منظور از ریمپ و چیپ تیونینگ (Chip Tuning)
در واقع واژه چیپ تیونینگ اندکی گمراه کننده است و شما نیازی به دانستن تفاوت بین این دو واژه ندارید زیرا هر دو عمل ریمپ و چیپ تیونینگ بسیار شبیه به هم و یک هدف مشترک را دنبال می کنند یعنی بهبود، ارتقا،افزایش راندمان (Performance) و بهره وری پیشرانه خودرو بر حسب نیاز.
به طور خلاصه تفاوت این دو فرآیند در نحوه دستیابی به اطلاعات مورد نظر در ایسیو خودرو و شیوه انجام دادن آن است، در گذشته (حدودا دهه 90 میلادی) اینترفیس های عیب یابی خودرو مانند پورت OBD هنوز فراگیر نشده بودند، در نتیجه برای تغییر در پارامترها و جداول (Map) مورد نظر و بالطبع خواندن (Read) اطلاعات و برنامه ایسیو (ECU)، در ابتدا باید ECU از روی خودرو باز می شد، سپس بدنه ایسیو باز شده و بر حسب نوع ایسیو، (IC)چیپ از روی ایسیو باز و دوباره برنامه ریزی (Programming) میشد و سپس دوباره در جای خود قرار داده میشد.در روشی دیگر با اتصال سیم هایی خاص به قسمت های خاص برد اصلی ایسیو اطلاعات-Firmware و دامپ (Dump) ایسیو خوانده می شدند و سپس تغییرات لازم صورت می گرفت.
در واقع در چیپ تیونینگ (Chip Tuning) یا چیپینگ (Chipping) قطعاتی نیز به ایسیو اضافه می شوند.امروزه فرآیند چیپینگ یا چیپ تیونینگ به واقع دیگر استفاده نمی شود اما هنوز هم گاهی دو واژه ریمپ و چیپ تیونینگ به جای یکدیگر به کار می روند. در ریمپ صرفا تغییرات نرم افزاری بر روی ایسیو خودرو انجام میشود که این امر سهولت، دقت و سرعت بیش تری در برابر چیپ تیونینگ به همراه دارد.
گسترش اینترفیس های عیب یابی خودرو مانند پورت OBD و … (On Board Diagnostics) باعث شکوفایی علم ریمپ و به حاشیه رانده شدن چیپ تیونینگ شد.