منظور از ریمپینگ (Remapping)

در پروسه ریمپ (Remap) واحد الکترونیکی کنترل موتور یا ایسیو ‏‎(ECU)‎‏ قطعه ای است که احتمالا در مورد آن چیزی نمی دانید، اما برنامه ‏ریزی یا پراگرامینگ ‏‎(Programming)‎‏ و تنظیم ‏‎ (adjust)‎ مجدد آن ‏می تواند به شما کمک کند تا از پتانسیل بیش تر پنهان در موتور خودرو بهره بگیرد.‏
تمام وسایل نقلیه از جمله تمامی (خودروها، ون ها و …) مدرن امروزی دارای یک سیستم مدیریت الکترونیکی هستند که سیستم سوخت رسانی را کنترل می کند. این سیستم توسط ‏‏مغز اصلی موتور-‏ECU‏ (واحد کنترل موتور) نظارت و اجرا می شود. هنگامی که پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید، ای سی یو‏ تصمیم می گیرد که چه ‏‏مقدار سوخت و هوا را ترکیب کند، و به داخل سیلندر برای احتراق روانه کند. موتورهای دیزلی و بنزین در این مورد اندکی متفاوت عمل می ‏‏کنند. ‏ECU‏ همچنین توربو را نیز کنترل می کند.

فرآیند ریمپینگ ‏‎ (Remapping)‎‏تنظیم و کالیبره کردن مجدد پیشرانه (Engine tuning) از طریق برنامه نویسی نرم افزار یا فریمور ایسیو خودرو در سطحی پیشرفته ‎توام با ارتقا عملکرد موتور ‏‎(Performance tuning)‎‏ است. ایسیو ‏‎(ECU)‎‏ برنامه هایی دائمی را درون خود ذخیره دارد که نقشه یا جدول ‏‎(Maps)‎‏ نامیده می شود که به ‏انژکتورها می ‏گوید چه مقدار سوخت برای موتور ‏‎(Engine)‎‏ خودرو فراهم سازد ،در موتورهای بنزینی به شمع ها می گوید در چه زمانی جرقه بزنند و کنترل موارد ‏‏دیگری مانند کد های خطا و ورودی ها و خروجی های سنسور و تقریبا هر جنبه ای که در اجرای موتور دخیل است را برعهده دارند. ‏
حال تصور بفرمایید یک خودرو خاص برای کارکرد صحیح نیازمند بنزین با اکتان مناسب (برای اکثر خودروهای امروزی اکتان 95) و شرایط فیزیکی خاص (فشار هوا،دمای هوا، ارتفاع از سطح دریا) است.
به طور مثال خودرو ام وی ام برای کارکرد صحیح نیاز به بنزین با اکتان مناسب و ارتفاع از سطح دریا پایین دارد در غیر اینصورت دچار افت توان شدید و بروز پینگ موتور یا همان صدای ناک می شود بنابراین با ریمپ نرم افزاری می توان با تعریف مجدد اکتان و شیوه مدیریت Spark Advance مجموعه جرقه زنی و مجموعه injection یا پاشش سوخت به رفع مشکلات فوق پرداخت تا هم توان از دست رفته خودرو باز گردد هم مجموعه پیشرانه به خصوص در ناحیه رینگ و پیستون به علت ناک موتور دچار ایراد نشود.
برای شما سوال پیش آمده که منظور از تنظیم پیشرانه همان کاری است که در مراکز تنظیم موتور یا تون آپ خودرو انجام میشود؟
در جواب باید بگوییم هم آری هم خیر.
برای درک این موضوع در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که فرآیند ریمپ خودرو در واقع زیر مجموعه علم تیونینگ موتور ‏Engine ‎‎Tuning‏ است و تیونینگ موتور ‏Engine Tuning‏ خود شامل چندین زیر مجموعه است که هدف همه آن ها در نهایت یک چیز است: ‏ بهبود و ارتقا پیشرانه خودرو.
به طور خلاصه و در راستای هدف این مقاله تیونینگ خودرو، علم تغییرات کارکرد ECU موتور جھت افزایش کارایی برای مصارف خاص می باشد. ریمپ به عنوان شاخه ای از تیونینگ تغییر جداول کاری موتور جھت تغییر پاشش یا زمان جرقه زنی و غیره است.
از موارد کاربرد این شاخه از تیونینگ می توان به تنظیم دقیق پیشرانه و ایسیو برای رفع مشکلات افت قدرت و شتابگیری خودروهای شهری، بهینه کردن نرم افزار کنترلگر خودروها برای مسابقه (Race)، درگ (Drag) و رالی اشاره کرد.
همچنین میتوان به موارد کاربردی دیگری مانند زمانی که یک ایسیو به دلایلی (مانند نایاب بودن یک مدل ECU یا ساخت خودروھای دست ساز و تعویض موتور با موتور قویتر) روی خودرو دیگری نصب میشود اشاره کرد.

زیر مجموعه های تیونینگ موتور ‏Engine Tuning‎‏ شامل :
• Engine tune-up
• Chip tuning
• Remapping or remap
• Performance tuning
• Overhaul
• Remanufactured
• Blueprinting