آیا ریمپ حرکتی هوشمندانه و اقتصادی است ؟

انعطاف پذیری (flexibility)، ساخت یک خودرو با تنظیمات واحد برای عرضه جهانی هر چند هوشمندانه به نظر میرسد اما پاسخگوی نیازهای خاص یک مصرف کننده نیست.شما به عنوان یک مصرف کننده و علاقه مندِ به رانندگی نیازی به این محدودیت های دست و پاگیر ندارید، بنابراین با تنظیم مجدد برنامه ایسیو می توانید از قدرت نهفته، امکانات پنهان و گشتاور محبوس شده در ECU موتور استفاده کنید.

برای مثال یک شرکت دارای خودروهای ون یا وانت ممکن است نیاز به اعمال محدودیت سرعت برای خودروهای خود داشته باشد و شرکت دیگری برای حمل بارهای سنگین نیاز به قدرت بیش تر در کنار سرعت کمتر داشته باشد، یا یک فرد مصرف کننده خواهان رفع ایرادات خودرو و رانندگی اقتصادی شهری باشد و از سوی دیگر یک راننده حرفه ای بدون توجه به فاکتور مصرف سوخت نیاز به حداکثر توان و گشتاور موتور برای شرکت در مسابقه داشته باشد. بنابراین هنگامی که مالک می داند وسیله نقلیه برای چه هدفی مورد استفاده قرار می گیرد، ما می توانیم تغییرات را بر حسب نیاز ایشان تغییر بدهیم. البته همیشه نیاز نیست که مشتری بداند دقیقا چه چیزی میخواهد، ما راهکارهای خود در تمام زمینه هایی که منجر به بهبود و ارتقای خودرو شما میشود را ارائه می دهیم و شما بر حسب نیاز تصمیم می گیرید.

اعمال تغییرات گسترده در نهایت سهولت

در حال حاضر حتی خودروسازها هم به نوبه خود خدمات ریمپ و چیپ تیونینگ را ارائه می دهند! به طور مثال خودروسازی هیوندای کره در کنار نسخه عادی اکسنت، نسخه اکسنت بلو (Blue) با یک نشان آبی رو صندوق عقب را نیز عرضه می کند که اساسا همان خودرو اما با تغییرات بهینه در ایسیو جهت کاهش مصرف سوخت (Blue optimize) است، با تنظیمات جدید ایسیو توسط ما، شما نیازی به یک وسیله نقلیه جدید برای رفع نیازهای جدید ندارید!

سازگاری (Compatibility)

در مثالی دیگر خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ را با موتور TU5 به علت فراوانی مطلوب و در دسترس بودن معیار قرار میدهیم. خودرو مورد نظر با درجه اکتان خاصی از بنزین سازگاری دارد و استاندارد آلایندگی آن با توجه به سال تولید در کشور مادر یورو ۲ است. بعد از اعمال محدودیت های آلایندگی و سوخت یورو ۴، کمپانی مونتاژ کننده ایرانی(ایران خودرو) با اعمال تغییراتی در ایسیو و به دنبال آن محدود کردن توان موتور و ایجاد تاخیر دریچه گاز و بالا بردن غیر اصولی دمای موتور (برای کاهش آلایندگی) خودرو را با قوانین یورو ۴ تطبیق داد، اما مشکل از جایی شروع می شود که بستر اصلی یعنی سوخت یورو ۴ و با کیفیت و سایر عوامل دخیل در کشور موجود نیست. در نتیجه شاهد افت توان بیش از پیش خودرو و بروز مشکلات بیش ترهستیم. در فرآیند کالیبره کردن یا تنظیم مجدد پارامترهای کنترلی ایسیو موتور مانند جداول (در ایسیو خودرو رفتارهای یک مجموعه خاص در جداولی اختصاصی ذخیره یا Store شده اند) آوانس جرقه زنی، پاشش سوخت،سنسور اکسیژن و … ما این جداول رو دوباره برنامه نویسی می کنیم تا روی نمودار ها و گراف های دریافتی از دستگاه های تست و آنالیز مانند داینومومتر به بهینه ترین حالت ممکن دست پیدا کنیم، به طور همزمان ایرادهای ذاتی خاص یک خودرو مانند دمای بالای موتور، تاخیر دریچه گاز، کپ، ناک، استارت سرد، برگشت گاز، ایراد سنسور اکسیژن دوم، ایراد سنسور میل سوپاپ و … طی پروسه پروگرمینگ (programming) رفع میشوند و همچنین این امکان وجود دارد تا آپشن هایی مانند حذف کات آف و محدودیت سرعت یا ایجاد بک فایر را اعمال کنیم، علاوه بر این در تمام این پروسه نیازهای مصرف کننده نیز لحاظ می شود به طور مثال فردی برای استفاده شهری خواهان ریمَپ است و فردی دیگر به دنبال مسابقات ریس و ریمپ این دو خودرو با یکدیگر تفاوت های اساسی دارد. تصور بفرمایید اعمال این حد از بهینه سازی ها و رفع ایرادات به صورت فیزیکی و بدون تغییرات نرم افزاری چقدر هزینه بر و زمانبر است.